Jak zrobić bitki schabowe?

Bitki to danie, które może być alternatywą dla kotletów smażonych. W taki sam sposób przygotowujemy mięso na obie potrawy, ale dalsze postępowanie jest już inne. Inny jest także smak i aromat mięsa. Poniżej znajduje się najprostszy przepis na bitki wieprzowe.

Co będzie potrzebne?

schab, może być też mięso od szynki - ilość jest uzależniona od ilości gości, ale generalnie liczymy dwie bitki na osobę.
duża cebula
czosnek
zioła prowansalskie
bulion warzywny lub woda
ziele angielskie i listek laurowy
olej
sól, pieprz
opcjonalnie mleko do marynowania i mąka do obtaczania
1
Na początku płuczemy mięso w zimnej wodzie i kroimy je na plastry o grubości około dwóch centymetrów. Następnie rozbijamy je dość cienko tłuczkiem i smarujemy przyprawami, a potem zalewamy mlekiem i odstawiamy na co najmniej godzinę do lodówki. Nie musimy zalewać mięsa mlekiem, jeśli jesteśmy pewni, że jest ono dobrego gatunku i podczas gotowania nie zamieni się w podeszwę. Natomiast warto odstawić je natarte przyprawami, aby nabrało głębszego smaku i aromatów.
2
Po zamarynowaniu się mięsa podsmażamy je na patelni z obu stron po kilka sekund. Nie chodzi o to, aby mięso usmażyło się na patelni, ale aby zamknąć jego włókna i aby soki nie wygotowały się podczas duszenia, a mięso nie zrobiło się suche. Jeżeli ktoś chce, może obtoczyć bitki w mące przed podsmażaniem.
Reklama
3
Podsmażone mięso wkładamy do rondla. Wlewamy do niego tłuszcz, który pozostał na patelni po smażeniu i zalewamy bulionem warzywnym albo po prostu wodą. Można rozpuścić we wrzątku kostkę rosołową i dolać taki roztwór. Płynu nie powinno być dużo, gdyż bitki mają się w nim dusić, a nie gotować. Na kilogram mięsa potrzeba szklankę do półtorej płynu. Do rondla wrzucamy jeszcze ziele angielskie i listek laurowy oraz pokrojoną w kostkę cebulę. Wszystko dusimy pod przykryciem na niewielkim ogniu, aż mięso będzie miękkie, a sos prawie całkiem wyparuje. Nie powinni to jednak trwać dłużej, niż około godziny. Jeśli mięso będzie twarde, a płynu zacznie brakować, dolejmy niewielką jego ilość, żeby nie dopuścić do przypalenia potrawy. Kontrolujmy także jego smak i ewentualnie doprawiajmy solą, pieprzem lub innymi ulubionymi przyprawami.
4
Jeśli chcemy zagęścić sos, pod koniec gotowania można dołożyć do niego płaską łyżkę mąki wymieszanej z niewielką ilością zimnej wody. Ten zagęszczacz powinien gotować się z mięsem około pięciu minut, aby mąką straciła swój surowy smak. Jeżeli wcześniej obtaczaliśmy mięso w mące przed jego podsmażaniem, wówczas do zagęszczenia użyjemy około trzech łyżek gęstej, kwaśniej śmietany. Dodajemy ją już po ugotowaniu, a wcześniej hartujemy, aby się nie zważyła. Hartowanie polega na rozbełtaniu śmietany z dwiema łyżami sosu z bitek, zanim ją wlejemy do garnka. Innym sposobem na wzbogacenie smaku potrawy jest dodanie do duszenia kilku wcześniej namoczonych, suszonych grzybów leśnych. Smacznego!

Komentarze

Andzia
20:45 07.05.2014
Dobry komentarz! 5857
myślę że obiad będzie pyszny:-)
Maggie
12:07 12.01.2014
Dobry komentarz! 6058
Robie podobnie mniam wlasnie sie dusza
Basia
15:08 06.12.2013
Dobry komentarz! 6133
Ja dodalam jeszcze odrobine czerwonego wina . Pycha!!
Głodomór
14:56 28.07.2013
Dobry komentarz! 6280
To jest to co tygrysy lubią najbardziej!
balmar
13:21 08.07.2013
Dobry komentarz! 6173
polecam
iza
20:40 04.12.2012
Dobry komentarz! 6501
super!!!!!!!!!:) polecam

Twój komentarz