Jak zrobić karmel?

Karmel wszystkim kojarzy się ze słodkim, lepkim sosem. Niewiele osób natomiast wie, że odpowiednio przygotowany, może być także wykorzystany jako sos do mięsa, a jeśli zrobimy dużą porcję, możemy ją przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku.

Co będzie potrzebne?

- 1/2 kg cukru
- 1 szklanka wody
1
Karmel najlepiej przygotowywać w garnku o grubym dnie, żeby ograniczyć jego ewentualne przypalenie się. Włączamy gaz czy też płytę indukcyjną na średnią moc, stawiamy dokładnie osuszony z wszelkiej wilgoci garnek i wsypujemy do niego cukier. Gdy od spodu zacznie się rozpuszczać, możemy delikatnie przemieszać go drewnianą łyżką, aby przyspieszyć jego topienie i nie dopuścić do przypalenia się karmelu.
2
Gdy cukier całkowicie się rozpuści, dodajemy do niego wodę. Trzeba pamiętać o tym, że płynny cukier jest bardzo gorący i trzeba postępować z nim bardzo ostrożnie. Tak więc wodę najlepiej wlewać cienkim strumieniem powoli, po ściance naczynia, cały czas mieszając masę.
Reklama
3
Konsystencja i kolor masy zależy od czasu, jaki będziemy ją trzymali na ogniu. Jeśli karmel tylko się zagotuje, będzie dość lejący i będzie miał jasny kolor, wówczas najlepiej nadaje się do wykorzystania w deserach i jest najsłodszy. Jeśli pogotujemy go dłużej, wtedy jego kolor nabierze głębi, a smak lekkiej goryczy. Taki karmel nadaje się jako baza do sosów do mięs, a także przyprawa do zup. Dodany na przykład do rosołu, poprawia jego kolor i nadaje głębi smaku.
4
Ilość cukru i wody możemy oczywiście zwiększyć, a karmel potem zlać do słoików, aby zawsze był gotowy w zapasie.

Komentarze

Smerfetka
21:32 30.03.2014
Dobry komentarz! 6630
Właśnie sie za to zabieram mam nadzieje że sie uda :)
natalia
12:38 06.01.2014
Dobry komentarz! 6770
sprubuję

Twój komentarz