Kotlety schabowe są uważane za jedno ze sztandarowych polskich dań. Nie są trudne do przyrządzenia, a znając kilka dobrych sztuczek możemy sprawić, że nasze kotlety zawsze będą mięciutkie i pyszne.
schab bez kości - ilość uzależniona od ilości porcji, jakie chcemy zrobić. Można poprosić w sklepie o ukrojenie, na przykład czterech kotletów.
dwa jajka
mąka
bułka tarta
sól, pieprz i sypka przyprawa do potraw
mleko
tłuszcz do smażenia
foliowy woreczek
1
Jeden plaster mięsa kładziemy na desce do krojenia i nacinamy jego brzegi w miejscu, gdzie znajduje się tłuszcz. Tłuszcz możemy odciąć całkowicie, wówczas nie nacinamy brzegów. Jeżeli zostawiamy tłuszcz, a nie natniemy go, to kotlety odkształcą się podczas smażenia i staną się wklęsłe z jednej strony co utrudni równomiernie smażenie.
2
Mięso nacieramy odrobiną soli i pieprzu i przykrywamy foliowym woreczkiem. Dzięki temu, podczas tłuczenia nie zachlapiemy całej kuchni, a co ważniejsze, nie miażdżymy nadmiernie włókien mięsa.
3
Tłuczkiem energicznie, ale z wyczuciem ubijamy mięso. Z wyczuciem, to znaczy nie należy miażdżyć go całą siłą, tak aby stało się prześwitujące i podarte, ale powinno mieć około pół centymetra lub ciut więcej grubości, na pewno nie mniej.
4
Tak przygotowane kotlety wkładamy do naczynia i zalewamy mlekiem. Mleko można doprawić przyprawą uniwersalną, uważajmy jednak, aby nie przesadzić, ponieważ kotlety były już doprawiane. Odstawiamy je do lodówki na minimum pół godziny. Zabieg ten sprawi, że kotlety będą soczyste i delikatne, nie musimy się obawiać, że wyjdzie nam przysłowiowa podeszwa.
5
Podczas moczenia się kotletów w mleku, można przygotować wszystko, co potrzebne będzie do ich panierowania. W miseczce bądź w głębokim talerzu należy rozbełtać dwa jajka. Można do nich dosypać odrobinę przyprawy bądź doprawić delikatnie solą i pieprzem. Jeżeli dosypaliśmy przyprawę do mleka, a mięso długo się moczy, to nasiąknie ono solą wystarczająco i nie trzeba dodawać jej do jajek.
6
Mąkę oraz bułkę tartą należy rozsypać na dwóch dużych talerzach.
7
Wyjmujemy mięso z kąpieli mlecznej. Każdy kotlet dobrze jest osuszyć ręcznikiem papierowym lub czystą ściereczką, żeby pozostałości mleka nie przypaliły się podczas smażenia.
8
Na rozgrzaną patelnię nakładamy tłuszcz. Oczywiście każdy profesjonalny kucharz wie, że kotlety wieprzowe muszą być smażone na smalcu. Ale jeżeli użyjemy w tym celu oleju, też będą dobre, a za to dużo zdrowsze.
9
Każdy kotlet należy najpierw obtoczyć w mące, która spowoduje zatrzymanie w mięsie wszystkich jego soków i zapobiegnie jego wyschnięciu. Następnie wkładamy go do rozbełtanych jajek, potem obtaczamy w bułce tartej i wkładamy na patelnie. Płomień pod nią nie powinien być duży, za to powinien w miarę równomiernie rozgrzewać całą patelnię. Smażymy na rumiano z obu stron, co trwa około 7 minut na obie strony. Kotlety gotowe.
Data ostatniej modyfikacji: 16.05.2012 00:49:14
Komentarze