Jak zrobić masaż pleców?

Z pewnością każdy z nas niejednokrotnie marzył o masażu bolących pleców. Zazwyczaj jednak wizyta u profesjonalnego masażysty jest dość droga i nie każdego stać na taki luksus. Warto zatem nauczyć się, jak robić masaż samodzielnie w zaciszu własnego domu. Jeżeli raz zaskoczysz partnera takim masażem, na pewno następnym razem będziesz mógł liczyć na to, że Ci się odwdzięczy. Okazuje się bowiem, że wykonanie relaksacyjnego masażu wcale nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
1
Pierwszym etapem każdego masażu jest delikatne głaskanie pleców. Głaszcz opuszkami palców ciało osoby masowanej wzdłuż i w poprzek. Ta faza nie powinna być zbyt intensywna, ale siła nacisku powinna także zależeć od efektu, jaki chcesz finalnie osiągnąć przy pomocy masażu. Jeżeli ma być to masaż pobudzający, naciskaj nieco mocniej na skórę pleców. Jeżeli jednak Twoim celem jest odprężenie i zrelaksowanie masowanej osoby, skup się wyłącznie na delikatnym głaskaniu. Uważaj jednak, aby nie przesadzić - u niektórych osób takie bardzo łagodne muskanie skóry może spowodować łaskotki.
2
Kolejnym etapem każdego masażu powinno być rozcieranie skóry pleców. Polega ono na zataczaniu na ciele osoby masowanej kolistych ruchów, które stają się coraz mocniejsze. W tej chwili możesz już używać całych dłoni. Zacznij od dołu pleców i stopniowo kieruj się w górę ciała. W każdym miejscu staraj się zataczać trzy lub cztery kółka - każde kolejne powinno być wykonane z coraz większym naciskiem na skórę.
Reklama
3
Do masażu warto wprowadzić również różne rodzaje ugniatania skóry, bo to właśnie taki masaż najbardziej odpręża. Możesz zdecydować się na ugniatanie poprzeczne lub podłużne, a najlepiej na jakąś ich kombinację.
Ugniatanie podłużne wykonuje się od pasa w kierunku barków. Masaż polega wówczas na tym, że chwytamy pomiędzy kciuk a pozostałe palce jednej ręki skórę, a następnie nie rozluźniając uchwytu przekazujemy ten fragment ugniatanej skóry do drugiej ręki. Stopniowo posuwaj się coraz bardziej w górę ciała.
Ugniatanie poprzeczne wykonuje się dokładnie tę samą techniką - różnica polega na kierunku masowania. W tym przypadku ruchy wykonuje się od kręgosłupa w kierunku prawego lub lewego boku.
4
Bardzo miłym urozmaiceniem, korzystnym przede wszystkim dla kręgosłupa osoby masowanej, będzie także ugniatanie esowate. W tym wypadku wykorzystaj jedynie swoje kciuki. Umieść je po obu stronach kręgosłupa, jeden o kilka centymetrów wyżej od drugiego. Następnie kciukiem umieszczonym niżej naciskaj skórę w tej sposób i w tym kierunku, by została ona przesunięta nad drugi kciuk. Powtarzaj tę czynność, przesuwając się od dołu pleców w kierunku barków.
5
Na mięśnie kręgosłupa doskonale wpłynie także delikatne ich uciskanie. Prawym kciukiem uciskaj mięśnie po prawej stronie kręgosłupa, lewym zaś po lewej - wykonuj takie ruchy na zmianę. W tym przypadku także rozpocznij masaż od dołu pleców i kieruj się stopniowo w stronę barków.
6
Warto wypróbować także techniki nazywanej rolowaniem. Polega ona na złapaniu fałdu skóry pomiędzy wszystkie palce obu dłoni. Zarówno prawy jak i lewy kciuk powinny zdecydowanie opierać się na plecach osoby masowanej. Następnie za pomocą pozostałych palców przesuwaj skórę coraz wyżej. Pamiętaj, że kciuki nie powinny odrywać się od ciała.
7
Bardzo miłym i stosunkowo silnym akcentem na zakończenie masażu będzie tak zwane oklepywanie pleców. Polega ono na dość szybkim i gwałtownym uderzaniu w mięśnie poprzeczne. W tym wypadku także przesuwaj się od dołu pleców ku górze - pamiętaj jednak, by nie zaczynać zbyt nisko, bo oklepywanie nerek nie wpłynie zbyt dobrze na ich kondycję.
8
Ostatnim etapem masażu powinno ponownie być głaskanie całej powierzchni pleców. Dzięki temu ukoisz masowane ciało i pozwolisz masowanej osobie się odprężyć. Na pewno takiemu wyciszeniu będą sprzyjać także zapalone kadzidełka czy cicha i eteryczna muzyka.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz