Jak zrobić masę solną?

Masa solna jest świetnym tworzywem do wyrobu wszelkiego rodzaju figurek i ozdób. Służy zarówno do zabawy dzieciom, jak i do wyrobu rękodzieła dorosłym. Poniżej przepis na najprostszą i najlepiej się sprawdzającą masę solną.

Co będzie potrzebne?

1 szklanka mąki pszennej (najlepsza tak zwana tortowa)
1 szklanka soli (nie nadaje się tutaj sól gruboziarnista, musi być to najzwyklejsza drobna sól)
pół szklanki wody
1
Wszystkie powyżej wymienione składniki łączymy ze sobą w misce lub na stolnicy i wyrabiamy na gładką masę aż do momentu gdy nie będziemy wyczuwali żadnych grudek soli. Masa jest gotowa.
2
Do wyrobu poszczególnych, kolorowych elementów naszych figurek, możemy zmieszać masę z różnymi pigmentami. Mogą to być farbki spożywcze, kakao, kisiele czy budynie, które dają subtelniejszy kolor. Figurki można także pomalować farbkami akrylowymi po wysuszeniu.
Reklama
3
Masa solna może wysychać na powietrzu, ale trwa to wtedy bardzo długo. Znacznie szybciej i łatwiej jest suszyć ją w piekarniku. Piekarnik nie może mieć włączonego termoobiegu, ponieważ wtedy figurki będą pękać i się wybrzuszać. Temperatura suszenia nie powinna być wyższa nić 75 stopni C, a jeśli wyłożyliśmy figurki na czarną, a nie srebrną blachę, powinna być jeszcze niższa, gdyż na czarnej blasze szybciej się one nagrzewają i łatwiej spowodować ich spękanie lub przypalenie.

Komentarze

karolina
16:27 08.02.2014
Dobry komentarz! 9568
nie jest żle

Twój komentarz