Jak zrobić ogórki kiszone?

Domowej roboty ogórki kiszone są wizytówką na niejednym polskim stole podczas przyjmowania gości. Wiele osób na pewno chciałoby mieć taką wizytówkę, jednak obawiają się, że kiszenie ogórków to czynność trudna, której nie będą w stanie podołać lub zniechęceni wcześniejszymi niepowodzeniami, zrezygnowali z własnych kiszonych ogórków. Poniższy przepis udowadnia, że zakiszenie ogórków wcale nie jest trudne, a garść wskazówek może pomóc zniwelować niepowodzenia.

Co będzie potrzebne?

dowolna ilość ogórków gruntowych o wielkości do 7 cm
koper
korzenie chrzanu
ząbki czosnku
ziarna ziela angielskiego
liście winogrona lub czarnej porzeczki do przykrycia
zalewa:
4 dag soli na litr wody
1
Cały sekret dobrych ogórków kiszonych kryje się w ich jakości. Aby nie zrobiły się miękkie, nie psuły się oraz nie robiły puste w środku, ogórki muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła. Nie mogą być to warzywa sztucznie podpędzane, naszpikowane nawozami oraz środkami grzybobójczymi, ponieważ właśnie takie ogórki będą się robiły gliniaste i miękkie. Najlepiej zaopatrywać się więc u znajomych gospodarzy, na straganach czy w małych sklepach warzywnych, a unikać ogórków z dużych marketów, zwłaszcza sprowadzanych zza granicy, ponieważ istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że kiszenie się nie uda.
2
Ogórki muszą być również świeże i jędrne. Jeżeli kupiliśmy świeże ogórki, ale nie mieliśmy czasu od razu się nimi zająć i przywiędły, wówczas wystarczy je namoczyć w zimnej wodzie przez około pół godziny, a uzupełnią sobie stracone płyny.
Reklama
3
Ostatnia wskazówka dotycząca jakości ogórków odnosi się do ich wielkości. Powinny one być małe i nie przekraczać długości 7 cm. Dzięki temu nie tylko łatwiej zmieszczą się do słoika, ale przede wszystkim nie będą się robiły puste w środku.
4
Zabierając się za kiszenie ogórków, najpierw przygotujmy sobie słoiki. Ich ilość jest uzależniona od tego, ile ogórków chcemy zakisić, każdy musi sobie to dobrać indywidualnie. Słoiki nie muszą być nowe i kupowane specjalnie na ten cel, nie wpłynie to na jakość kiszenia. Muszą być natomiast dokładnie umyte oraz wyparzone wrzątkiem, tak samo jak zakrętki.
5
Przygotujmy też sobie wcześniej pozostałe składniki do kiszenia, czyli opłuczmy koper, obierzmy i umyjmy korzenie chrzanu oraz obierzmy ze skórki czosnek.
6
Następnie przygotowujemy taką ilość ogórków, jaka mniej więcej (lepiej więcej, nich zostanie ich nawet kilka, ale niech każdy słoik będzie wypełniony) zmieści się w przygotowanych słoikach i dokładnie je płuczemy w zimnej wodzie.
7
Do każdego z umytych i wyparzonych słoików na dno wrzucamy gałązkę kopru, kawałek korzenia chrzanu, ziele angielskie oraz ząbek czosnku. Następnie wkładamy ogórki. Aby zmieściło się ich tam jak najwięcej, robimy to na sztorc. Jeśli słoiki są wysokie, wówczas na górę możemy wrzucić jeszcze dwa na leżąco. Dobrze jest układać ogórki dość ciasno, więc śmiało możemy je wciskać, bez obawy, że się zgniotą, ponieważ, jak było wspomniane wyżej, dobrej jakości ogórki nie miękną podczas kiszenia.
8
Tak przygotowane słoiki zalewamy posoloną wodą w proporcjach 4 dag soli na litr wody. Woda nie musi być gotowana, ale wówczas postarajmy się, aby była to woda mineralna. Jeśli takiej nie mamy, wystarczy przegotować i dobrze wystudzić wodę z kranu.
9
Po zalaniu wszystkich słoików na czubek każdego z nich kładziemy dokładnie umyte liście winogrona bądź czarnej porzeczki i zakręcamy. Zostawiamy na około dwa dni w kuchni, aby pobyły w cieple i w świetle, a potem jeszcze raz dokładnie dokręcamy i wynosimy do chłodnego, ciemnego pomieszczenia.
10
Możemy poeksperymentować ze smakiem ogórków i do słoików powrzucać jeszcze na przykład liście laurowe, liście dęby czy ziarna gorczycy. Smacznego!

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz