Jak zrobić screenshot (zrzut ekranu) na komputerze?

Pod pojęciem zrzutu ekranu lub screenshota kryje się plik graficzny zawierający obraz pulpitu wraz z otwartymi oknami wyświetlany w momencie wykonywania zrzutu na ekranie monitora. Funkcja ta jest przydatna w wielu sytuacjach, np. jeśli pojawił się jakiś błąd, który należy zachować, jeśli chcemy pochwalić się znajomym efektownym motywem graficznym, zademonstrować osiągnięcie w ulubionej grze itp. Aby wykonać zrzut ekranu, należy wykonać następujące kroki:
1
Nacisnąć klawisz Print Screen (zapisze się cały obraz pulpitu wraz ze wszystkimi obiektami, typu okna, paski zadań, ikony, tapeta itd.) lub kombinację Alt + Print Screen (zapisze się jedynie aktywne w tym momencie okno). W systemie Linux korzystającym z interfejsu Gnome można skorzystać również z narzędzia Take Screenshot znajdującym się w menu Aplikacje -> Akcesoria.
2
W przypadku korzystania z systemu z rodziny Windows należy uruchomić program Paint znajdujący się w menu Programy -> Akcesoria, w przypadku innych systemów, np. Linuxa najprawdopodobniej odpowiednia aplikacja uruchomi się automatycznie, jeśli nie – należy uruchomić narzędzie do obróbki grafiki z menu Aplikacje -> Grafika, np. GIMP.

Reklama
3
Po uruchomieniu programu należy przejść do menu Edycja i wybrać opcję Wklej. Na ekranie powinien ukazać się interesujący nas obraz pulpitu lub okna.
4
Teraz należy z menu Plik wybrać opcję Zapisz jako, w oknie dialogowym wskazać lokalizację nowego pliku, podać jego nazwę oraz ewentualnie wybrać format, w jakim obraz ma zostać zapisany. Najczęściej stosowane formaty graficzne to JPEG, PNG lub BMP, ale w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, by zapisać go w dowolnie wybranym formacie.
5
Gratulacje – właśnie utworzyłeś swój własny zrzut ekranu!

Komentarze

Megdzia
17:37 01.04.2014
Dobry komentarz! 5866
Genialne! Dziękuję

Twój komentarz