Jak zrobić uszka do barszczu?

Uszka, to tradycyjna potrawa wigilijna. Nie oznacza to oczywiście, że jedzenie ich w innym momencie roku jest zabronione, jednak dla wielu osób, na świątecznym stole są daniem obowiązkowym. Przyrządza się je na wiele sposobów. Poniżej są do wyboru dwa niezawodne przepisy na ciasto oraz przepis na farsz grzybowy.

Co będzie potrzebne?

farsz:
- 10 dag suszonych grzybów
- 1 średnia cebula
- 1 łyżka masła
- sól, pieprz
- opcjonalnie suszony majeranek, który podkreśli smak grzybów

ciasto nr 1:
- 2 szklanki mąki tortowej
pół szklanki gorącej wody
- 1 lub 2 łyżki stołowe oliwy lub oleju

ciasto nr 2:
- 1 1/2 szklanki mąki
- 1 ugotowany ziemniak średniej wielkości
- 1 jajko
- 1 łyżka oliwy lub oleju
1
Zaczynamy od przygotowania farszu. Dzień wcześniej moczymy grzyby w zimnej wodzie przez całą noc. Następnie w tej samej wodzie, w której się moczyły, gotujemy je do miękkości.
2
Podczas gdy grzyby się gotują, kroimy cebulę w drobną kostkę, następnie na patelni rozgrzewamy łyżkę masła i dodajemy pokrojoną cebulę. Dusimy ją, aż nabierze złocistego koloru i zmięknie.
Reklama
3
Ugotowanie grzyby dokładnie odcedzamy. Wywar jest fantastyczną podstawą zupy lub sosu, więc go nie wylewajmy. Ostudzone grzyby drobno kroimy i wrzucamy na patelnię z cebulą. Wszystko razem chwilę przesmażamy, dodając pół łyżeczki majeranku oraz sól i pieprz do smaku. Cały farsz można potem jeszcze przemielić przez maszynkę do mięsa, żeby łatwiej było lepić uszka. Kto jednak lubi czuć większe kawałki w nadzieniu, może pominąć ten krok. Jeśli farsz jest zbyt rzadki, można go zagęścić odrobiną bułki tartej lub roztrzepanym jajkiem.
4
Gdy farsz jest już gotowy, można zabrać się za ciasto. Na środek stolnicy czy też blatu, gdzie będziemy je wyrabiać, przesiewamy mąkę i robimy w niej dołek. Następnie lejemy powoli, cienką strużką gorącą wodę, jednocześnie mieszając ją za pomocą drewnianej łyżki z mąką. Dzięki temu unikniemy poparzenia. Na koniec dodajemy olej i energicznie wyrabiamy rękoma przez kilka minut, aż ciasto stanie się miękkie i elastyczne. Nie należy robić tego długo, ponieważ wtedy stwardnieje.
5
Jeśli chcemy wykorzystać drugi przepis, wtedy również przesiewamy mąkę i robimy w niej dołek, a następnie wbijamy w jego środek jajko, dodajemy zgniecionego na pure ziemniaka oraz oliwę lub olej. Dobrze, jeśli ziemniak jest mocno ciepły. Wówczas ciasto będzie bardziej miękkie i uszka nie będą się rozklejały. Wszystko razem zagniatamy do konsystencji elastycznego, zwartego ciasta.
6
Kawałek ciasta wałkujemy na grubość około 3 milimetrów, następnie kieliszkiem wykrawamy małe kółeczka, a w ich środek kładziemy po łyżeczce farszu. Zlepiamy brzegi tak, jak na pierogi, a potem dwa końce zlepiamy razem, tworząc uszko. Uszka można też lepić z wykrawanych nożem w cieście kwadracików, o bokach około 5 na 5 cm, jeśli na przykład nie mamy kieliszka lub nie chcemy go użyć.
7
Uszka można wykonać wcześniej i zamrozić podgotowane, lub surowe. Oba ciasta nadają się do mrożenia. Smacznego.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz