Jak zrobić zasmażkę?

Zasmażka to rodzaj zagęszczacza używanego do zup, sosów czy też gotowanych warzyw. Nie potrzeba do niej wielu składników i nie jest trudna do wykonania, niemniej jednak wymaga pewnego wyczucia. Poniżej instrukcja wykonania idealnej zasmażki.

Co będzie potrzebne?

- tłuszcz (użyjemy masła, margaryny, smalcu lub oleju, w zależności od tego czy potrawa ma mieć jasny czy ciemny kolor i być mniej lub bardziej zagęszczona)
- mąka pszenna
1
Zasmażkę robimy na rozgrzanej patelni, na niewielkim ogniu. Na każdą łyżkę tłuszczu przypada łyżka mąki, a na około pół litra potrawy, łyża zasmażki. Najpierw rozgrzewamy nieco tłuszcz, a następnie powoli wsypujemy mąkę, jednocześnie wszystko energicznie mieszając, najlepiej trzepaczką. W ten sposób zrobimy jak najmniej grudek i nie będziemy musieli męczyć się z ich rozcieraniem.
2
Zasmażka, do której użyjemy masła lub margaryny, nie może długo się smażyć, ponieważ te tłuszcze, a zwłaszcza masło, szybko się palą. Nie należy więc przekraczać czasu czterech, pięciu minut smażenia po dodaniu do rozgrzanego tłuszczu mąki. Im krócej smażymy zasmażkę, tym większe ma ona właściwości zagęszczające, a mniejsze smakowe. Najkrócej można ją smażyć przez dwie minuty, ponieważ po takim czasie mąka traci swój surowy smak. Zasmażką jasną zagęszczamy najczęściej gotowane warzywa, na przykład marchewkę, kapustę oraz zupy.
Reklama
3
Zasmażkę ciemną, nadającą się do sosów do mięs czy gulaszów, najlepiej wykonać na smalcu lub oleju, ponieważ te tłuszcze mają wyższą temperaturę smażenia i dłużej można podsmażać na nich mąkę, która nie ulegnie spaleniu, a tylko nabierze odpowiedniego dla nas koloru. Najdłuższy czas smażenia zasmażki ciemniej, to około osiem, dziewięć minut.
4
Żeby nie spalić zasmażki lub zbytnio jej nie przyciemnić, należy pamiętać o jednym, dość istotnym szczególe. A mianowicie tłuszcz z mąką, po zdjęciu z patelni, jeszcze przez chwilę zachowuje się tak, jakby był podgrzewany, zanim jego temperatura opadnie na tyle, że mąka przestanie ciemnieć. Dobrym sposobem na uniknięcie wpadki, jest zestawianie patelni z gazu, jeśli jej zawartość już zacznie przypominać kolor, który chcemy uzyskać i mieszanie jej zawartości przez kilka minut, aż trochę przestygnie i będziemy pewni, że jej kolor już się nie zmieni. Jeśli jest on mimo wszystko za jasny, wówczas podgrzewany wszystko jeszcze przez chwilę.
5
Zasmażkę można rozrzedzić zimną wodą, wówczas szybciej przestygnie, a do potrawy powinniśmy dodawać ją zimną i łatwiej połączy się z potrawą. Będziemy mieli większą pewność, że nie zrobią się z niej nieprzyjemne w smaku kluchy.

Komentarze

Ffff
14:18 18.06.2017
Dobry komentarz! 2359
O tak
DAREK
21:41 25.09.2016
Dobry komentarz! 3818
WLASNIE ZROBIM KAPUSTE ZASMAZANA, STARY DOBRY PRZEPIS, TAKA ZASMAZKA BEDZIE JASNA, ALE ZDRADZE SPOSOB NA CIEMNA, NA SAM POCZATEK WYSYPUJEMY MAKA NA PATELNIE I JA PRZYPALAMY MIESZAJAC CALY CZAS OCZEWISCIE NIE NA BRAZOWO BO PO DODANIU TLUSZCZU ZROBI SIE CZEKOLADA CARNA ALE Z UMIAREM NA BARDZO JASNE KAKO, CALOSC TRWA DO 10 MINUT PAMIEYTAJAC NON STOP PIESZAMY POZNIEJ WALIMY MASLO I MAMY KOLOR KAWOWY BEZ MLEKA TAKA ZASMAZKA NIE JEST ANI GOSZKA ANI NIEZDROWA A WRACZ PRZECIWNIE, KOLOR IDEALNY DO SOSOW MIESNYCH CZY WLASNIE DO KAPUSZTY ZASMAZANEJ OCZEWISCIE Z KISZONEJ KAPUSY DO MLODEJ MOZNA ZROBIC JASNA ALE DLAMNIE MLODA KAPUSTA ZASMAZANA TO NIE BARDZO I TO TYLE I AZ TYLE PS MOZNA W SKLEPIE KUPIC GOTOWCA JEDNE Z FIRM PISE CIEMNA ZASMAZKA POZDRAWIAM DAREK Z WROCKA
Jacek K.
18:20 23.03.2016
Dobry komentarz! 4786
Nareszcie sensowny i dokładny przepis dla tych, "który pierwszy raz... ;) "

Pozdrawiam i dziękuję ;)

Twój komentarz