Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji w samochodzie?

Pomimo coraz powszechniejszego wyposażenia samochodów w układ klimatyzacji wnętrza, zaskakująco spora liczba osób nie wie, w jaki sposób należy prawidłowo wykorzystywać jego funkcjonalność. W tym poradniku przybliżymy więc ogólne metody posługiwania się klimatyzacją, prawdziwe dla każdego rodzaju układu, niezależnie, czy będzie to klimatyzacja ręczna, automatyczna (klimatronik), wielostrefowa itp.
1
Poważnym błędem jest uruchamianie klimatyzacji wyłącznie podczas upałów. Układ ten służy zarówno do schładzania powietrza, jak i jego osuszania. Ta druga funkcjonalność w warunkach jesiennych lub zimowych znakomicie sprawdza się jako nieoceniona pomoc przy problemach z parującymi szybami. W temperaturach poniżej 5 stopni Celsjusza układ schładzania powietrza jest zawsze wyłączony, natomiast osuszanie działa znakomicie.
2
Jeśli wsiadasz do nagrzanego na słońcu samochodu - otwórz na chwilę szeroko wszystkie drzwi, aby wstępnie przewietrzyć wnętrze, następnie przejedź kilkaset metrów z otwartymi oknami, dopiero wtedy uruchom klimatyzację. Dzięki temu zmniejszysz obciążenie sprężarki oraz nieznacznie obniżysz zużycie paliwa przez silnik samochodu. Podczas jazdy z włączoną klimatyzacją zamknij szczelnie wszystkie okna oraz uchylny dach. Najszybciej schłodzisz powietrze we wnętrzu auta, gdy ustawisz chłodzenie w trybie automatycznym oraz wewnętrzny obieg powietrza wewnątrz auta.
Reklama
3
Nie nastawiaj urządzenia na maksymalne chłodzenie. Sprężarka klimatyzatora samochodowego nie jest urządzeniem typowo przemysłowym i praca w trybie ciągłym powoduje jej szybkie zużywanie się. Optymalna temperatura, na jaką powinieneś ustawić sterownik klimatyzacji to około 5-7 stopni mniej, niż wskazania termometru na zewnątrz samochodu, zalecane jest ustawienie automatycznego trybu pracy. Jeśli Twoja klimatyzacja jest sterowana ręcznie i nie wyposażono jej we wskaźnik temperatury, ustaw pokrętła tak, aby z nawiewów leciało powietrze chłodne, lecz nie zimne, a sama sprężarka uruchamiała się podczas jazdy nie częściej, niż raz na minutę. Unikaj kierowania strumienia powietrza z nawiewów bezpośrednio na Twoje ciało - chłodne powietrze owiewające twarz, kark, klatkę piersiową lub nogi to spore prawdopodobieństwo przeziębienia.
4
Raz do roku (najlepiej wiosną) powinieneś zlecić wykwalifikowanemu serwisowi dokonanie przeglądu układu klimatyzacji w Twoim samochodzie. Ma to na celu kontrolę szczelności układu i stanu czynnika chłodzącego, stanu mechanicznego sprężarki (np. napędu), wymianę filtrów oraz odgrzybienie przewodów klimatyzacji. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego zapachu z nawiewów lub wszelkiego rodzaju dolegliwości związanych np. z alergią na grzyby lub kurz. Poproś serwisantów o wskazanie zbiornika na skropliny lub przewodu odprowadzającego wodę pod samochód - będziesz wtedy mógł samodzielnie okresowo skontrolować drożność układu lub go opróżniać we własnym zakresie.

Komentarze

nowy
21:41 08.01.2013
Dobry komentarz! 9749
jak korzystać z funkcji eco

Twój komentarz