Jest taki kraj, w którym mieszczą się 33 spośród 50 miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie. Tak, w tej dziedzinie Polska jest europejskim liderem. Naukowcy ostrzegają, że wdychanie zanieczyszczeń może zwiększać ryzyko zachorowalności na choroby płuc i układu krążenia, a także zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów. Niestety w najbliższych latach nie możemy się spodziewać istotnej poprawy jakości powietrza w naszym kraju. Co roku w okresie jesienno-zimowym w mediach regularnie słyszymy ostrzeżenia o wielokrotnie przekroczonych normach zanieczyszczenia powietrza i zachęty do pozostania w domu. Jednak jak pokazują badania powietrze w naszych domach wcale nie jest zauważalnie czystsze, a może nawet być bardziej szkodliwe niż na zewnątrz. Na szczęście chociaż na to możemy mieć wpływ i dzięki dobremu oczyszczaczowi powietrza sprawić, że dom będzie dla naszej rodziny bezpieczną enklawą, gdzie można się zregenerować i spokojnie oddychać czystym powietrzem. Dobry oczyszczacz nie tylko zabezpieczy nas przed niebezpiecznymi pyłami (PM10 i PM2.5), ale też wiosną i latem da ulgę alergikom. Tylko jak go wybrać?
1
Oczyszczacz powietrza bez filtra?
Pierwszą cechą oczyszczacza powietrza, na którą warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie, jest sposób działania. Skuteczne oczyszczacze do działania wykorzystują jakiegoś rodzaju wentylator i filtr. Na tym właśnie polega działanie oczyszczaczy - "przepychają" duże masy powietrza przez zawarty w urządzeniu filtr. Jeżeli oczyszczacz nie zawiera wentylatora i filtra, a jego działanie opiera się wyłącznie na "wyładowaniach kosmicznej energii" czy "fotohydroultrajonizacji", to niestety buńczuczne obietnice producenta na temat skuteczności oczyszczania nie zostaną spełnione. Po prostu się nie da. Oczyszczacz powietrza bez filtra - zdecydowanie nie.
Producenci dobrej jakości urządzeń chętnie podają jakiego rodzaju cząsteczki są filtrowane, ile procent i jakiej wielkości pyłki są zatrzymywane (dla filtrów HEPA może to być np. 99,97% cząsteczek o wielkości do 0.3 mikrometra). Warto pamiętać, że to właśnie te najmniejsze pyłki są najbardziej szkodliwe dla zdrowia, gdyż najłatwiej przenikają do krwi - dlatego właśnie zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM 2.5 (czyli cząsteczki o średnicy mniejszej niż 2.5 mikrometra) jest tak niebezpieczne.
2
Dobór oczyszczacza do powierzchni
Wybierając oczyszczacz powietrza trzeba koniecznie dobrać go tak, aby był odpowiedni do powierzchni pomieszczania, w którym będzie działał. W specyfikacji oczyszczacza musi się znajdować informacja jaką ilość metrów sześciennych powietrza jest on w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Może to być np. 150 m3. Biorąc pod uwagę, że powietrze w naszym pomieszczeniu powinno być przefiltrowane ok. 4-6 razy w ciągu godziny, to taka wydajność będzie odpowiednia dla pomieszczenia o powierzchni mniej więcej 12 metrów kwadratowych i wysokości 2,5 metra. Jeżeli jednak to samo urządzenie wstawimy do pokoju o wielkości 25 metrów kwadratowych to niestety raczej nie poradzi sobie ono z osiągnięciem akceptowalnego poziomu jakości powietrza.
Uwaga - producenci, szczególnie tańszych oczyszczaczy, mają tendencje do zawyżania maksymalnej wielkości pomieszczenia do którego nadaje się ich urządzenie, dlatego w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić jaki konkretnie jest przepływ powietrza w ciągu godziny.
Reklama
3
Hałas
Sprawdzając wydajność oczyszczacza trzeba jednocześnie przyjrzeć się generowanemu podczas pracy hałasowi. Oczyszczacze są często wyposażone w tryby pracy, np cichy, średni i maksymalny. Producent wówczas chętnie chwali się wydajnością oczyszczania w trybie maksymalnym, nie wspominając jednak o tym, że urządzenie jest wówczas bardzo hałaśliwe i tryb ten jest przeznaczony raczej do szybkiego i krótkotrwałego oczyszczenia powietrza w pokoju, a nie do ciągłej pracy.
Szczególnie, jeżeli chcemy wstawić oczyszczacz do sypialni aby pracował w nocy, to musimy zwrócić uwagę jaki hałas jest generowany w najcichszym trybie (powinno to być nie więcej niż 20dB) oraz jaka jest wówczas wydajność filtrowania.
4
Koszty eksploatacji
Kolejną ważną kwestią są koszty eksploatacji - zanim wybierzesz oczyszczacz sprawdź ile prądu zużywa. W końcu jest to urządzenie przeznaczone do wielogodzinnej, codziennej eksploatacji. Powinno być wyszczególnione jakie jest zużycie w poszczególnych trybach - rozbieżności będą bardzo duże. Weź pod uwagę, którego trybu będziesz używać najczęściej (czyli jaka wydajność będzie potrzebna).
Koszty eksploatacji to również wymiana filtrów. Koniecznie sprawdź ile kosztują i jak często je trzeba wybierać. Na ile wystarczy filtr dostarczony wraz z urządzeniem? Różnice są tutaj ogromne - są modele które wymagają wymiany filtra co pół roku, a koszt wymiany filtra to 300 zł. Są też urządzenia, w których filtry wymienia się co 2 lata, a nawet co 10 lat. Trzeba wziąć też pod uwagę, że jeżeli oczyszczacz będzie pracował w środowisku o wysokim poziomie zanieczyszczenia, to okres ten się może sporo skrócić.
5
Dodatkowe funkcje
Oczyszczacze powietrza są często wyposażone w dodatkowe funkcje. Najczęściej spotykane to:
- Nawilżanie powietrza - to przydatna funkcja, ale warto pamiętać że wymagająca regularnej obsługi. Aby oczyszczacz-nawilżacz spełniał swoją funkcję, a nie był siedliskiem pleśni i bakterii, wymaga on częstego i dokładnego czyszczenia.
- Jonizator - to dość przydatna funkcja, pomagająca eliminować z powietrza bakterie i wirusy, ale mogąca prowadzić do wysuszania powietrza.
- Czujniki zapachu i kurzu - bardzo przydatne, są urządzenia które można ustawić w tryb automatyczny, aby same regulowały swoją pracę. Jest to bardzo praktyczna opcja, ale nie każdy czujnik kurzu wykryje np. zanieczyszczenie bardzo drobnymi pyłami PM 2.5.
6
Ostatnią kwestią, którą warto sprawdzić przed kupnem oczyszczacza powietrza to długość i sposób realizacji gwarancji na urządzenie. Pozostaje też oczywiście... cena. Nie da się ukryć, że urządzenia te są dość drogie, szczególnie jeżeli interesują nas modele, które są faktycznie skuteczne. Najtańsze sensowne oczyszczacze, odpowiednie do małych pomieszczeń, kosztują ok 600 zł, najlepsze urządzenia, o dużej mocy i z funkcją nawilżania kosztują nawet ok. 3 tysięcy złotych - zobacz zestawienie najlepszych oczyszczaczy.
Data ostatniej modyfikacji: 30.10.2019 11:22:18
Komentarze
Mrcn
10:48 04.02.2017
3639
My używamy wlaśnie Sharpa kc-a50 i jest ok, powietrze w mieszkaniu zauważalnie czystsze, nie latają pyłki, mniej się kurzy, świeżo i przyjemnie. Automatycznie wykrywa zanieczyszczenia, nawet jak się za przeproszeniem pierdnie, to zaraz zwiększa obroty. Na wyzszych jest dosc glosny, na niskich prawie go nie slychac. Mamy go włączonego 24/7 i nie zauważyłem szczegolnego zwiększenia rachunków za prąd, za to budzę się rano dużo lepiej wyspany bez katarów i bólów głowy.
Komentarze