Jak wymienić świece zapłonowe w samochodzie?

W większości popularnych samochodów wymiana świec jest czynnością bardzo prostą. Większe problemy mogą przysporzyć samochody z silnikami V6 i V8 z uwagi na niejednokrotnie utrudniony dostęp do samych świec, ale to już kwestia, którą musisz ocenić samodzielnie. Również zastanowienia wymaga liczba potrzebnych świec. Zazwyczaj będziesz potrzebował 4 lub 7 świec (silniki cztero- lub sześciocylindrowe), w niektórych przypadkach 8 (silniki Twin Spark Alfy Romeo) lub 12 (niektóre Mercedesy). Rodzaj świecy musisz dobrać na podstawie danych fabrycznych swojego samochodu, nie wolno zastosować świec o innych parametrach. Procedura wymiany będzie przebiegać następująco:

Co będzie potrzebne?

Do wymiany świec w typowym samochodzie (przyjmiemy przeciętny silnik rzędowy) będą Ci potrzebne:
• Klucz do świec 16 lub 21 mm.
• Opcjonalnie kawałek metalowej rurki jako przedłużka ramienia klucza.
• Komplet świec zapłonowych.
• Druciana szczotka, dmuchawa lub mały odkurzacz.
• Odrobina oleju silnikowego.
1
Upewnij się, że silnik jest zimny, jeśli jest rozgrzany, zaczekaj aż ostygnie.
2
Zdejmij plastikową pokrywę osłaniającą górę silnika, jeśli takowa jest.
Reklama
3
Oznacz w jakiś sposób przewody wysokiego napięcia dochodzące do świec lub po prostu upewnij się, że zapamiętasz ich kolejność.
4
Zdejmij przewody ze świec.
5
Dokładnie oczyść gniazda świec z brudu, kurzu, opiłków metalu itp. Użyj w tym celu szczotki drucianej, a następnie dmuchawy lub odkurzacza, nigdy w odwrotnej kolejności. Do wnętrza silnika nie mogą się przedostać żadne metalowe opiłki.
6
Po oczyszczeniu nałóż klucz na świecę i zacznij je odkręcać w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Jeśli masz problem z odkręceniem, wykorzystaj przedłużkę do klucza.
7
Po wykręceniu wszystkich świec przyjrzyj się gniazdom upewniając się, że nie ma na nich żadnych zanieczyszczeń. Jeśli takowe dostrzeżesz – usuń je delikatnie uważając, by nie wpadły do wnętrza cylindra.
8
Weź nowe świece, zwilż ich gwinty odrobiną oleju silnikowego. Zwróć uwagę, by nie zamoczyć końcówek świec, czyli elektrod.
9
Wkręć kolejno świece w ich gniazda.
10
Dokręć kluczem do świec, ale przy użyciu umiarkowanej siły. Jeśli poczujesz wyraźny opór przy dokręcaniu – to wystarczy.
11
Załóż na świece przewody wysokiego napięcia zwracając szczególną uwagę na ich kolejność.
12
Załóż pokrywę silnika.
13
Uruchom silnik. Jeśli wykonałeś wszystko poprawnie, ciesz się jego równą pracą.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz