Jak wymienić olej silnikowy w samochodzie?

Wymiana oleju silnikowego jest czynnością banalnie wręcz prostą i w większości wypadków można ją wykonać w ciągu kilkunastu minut na parkingu pod domem lub blokiem. Należy jednak wcześniej zorientować się jaki typ oleju jest wymagany przez silnik w naszym aucie, bowiem użycie specyfiku o innych parametrach może się przy niekorzystnym zbiegu okoliczności okazać dla silnika wręcz zabójcze. Jeśli nie masz pewności co do gatunku oleju, lepiej pozostaw całą operację fachowcom. Ogólna zasada mówi, że najlepiej stosować olej tego samego gatunku i tego samego producenta przez większą część „życia” silnika, więc jeśli wiesz na pewno czym powinieneś zalać silnik (np. dzięki bańce oleju na dolewki lub naklejce informacyjnej w komorze silnika), to możesz śmiało przejść do wykonania opisanych niżej czynności.

Co będzie potrzebne?

• Pojemnik ze świeżym olejem w ilości o minimum 0.5 litra większej niż podana w instrukcji serwisowej samochodu.
• Nowy filtr oleju.
• Klucz do filtra oleju lub gumowa rękawiczka.
• Pojemnik na zużyty olej.
1
Rozgrzej silnik, np. poprzez kilkukilometrową przejażdżkę.
2
2. Zlokalizuj miskę olejową silnika, wstaw pod nią pojemnik na zużyty olej. Nie wolno wylewać oleju do ścieków, kanalizacji itp.
Reklama
3
Odkręć korek spustowy w misce i odczekaj, aż cały olej spłynie. Trwa to około kilka-kilkanaście minut.
4
4. W międzyczasie możesz odkręcić stary filtr oleju. Jeśli nie masz specjalnego klucza, użyj gumowej rękawiczki celem zapewnienia sobie lepszego uchwytu.
5
Po odkręceniu oczyść otwór z ewentualnych zanieczyszczeń oraz pokryj gwint nowego filtra warstwą oleju (może być nowy lub zużyty, bez znaczenia).
6
Sprawdź ułożenie uszczelki na filtrze, po czym wkręć go w blok silnika, dokręcając wyłącznie siłą rąk, bez użycia dodatkowych narzędzi.
7
Jeśli zużyty olej już spłynął, oczyść korek spustowy i otwór w misce olejowej, po czym wkręć korek w miskę.
8
Wyjmij i wytrzyj wskaźnik poziomu oleju w silniku, tzw. bagnet.
9
Zacznij wlewać nowy olej przez otwór wlewu w górnej części silnika (korek zazwyczaj nosi napis OIL) kontrolując jego ilość na bagnecie.
10
Gdy poziom oleju osiągnie poziom kilku milimetrów poniżej znacznika MAX, zaprzestań dolewania oleju. Sprawdź ponownie poziom po kilku minutach, kiedy cały olej spłynie. Jego poziom nie może znacznie przekroczyć poziomu maksymalnego.
11
Uruchom silnik, pozwól mu chwilę popracować na wolnych obrotach, po czym go wyłącz.
12
Po kilku minutach sprawdź ponownie poziom oleju, jeśli spadł wyraźnie dolej wymaganą ilość.
13
Sprawdź silnik na obecność wycieków w okolicach filtra oraz korka spustowego. Jeśli żadnych nie zauważysz, praca jest zakończona.
14
Zanotuj datę zmiany oleju, bieżący przebieg samochodu oraz typ i producenta oleju, notatkę zachowaj na przyszłość.

Komentarze

teo
06:54 05.07.2013
Dobry komentarz! 8970
ciekawie jak wygląda sprawa wlewania zimnego oleju do goracego silnika
Meches
Dobry komentarz! 2472
Normalnie,nic mu się nie stanie

Twój komentarz