Jak nauczyć kota korzystać z drapaka?

Dzikie koty tępią swoje pazury chodząc po drzewach. Jeżeli Twój kot jest typowo domowy i nie wychodzi na zewnątrz, to warto mu zorganizować drapak. W przeciwnym wypadku kot urządzi sobie drapak z Twojej kanapy, a tego zapewne wolelibyśmy uniknąć. Tylko jak przekonać futrzaka do korzystania z nowego urządzenia?
1
Jeżeli jeszcze nie kupiłeś drapaka, to skieruj swoje kroki do... komputera. W sklepach internetowych drapaki są dużo tańsze, niż w tradycyjnych sklepach zoologicznych.
2
Koty zwykle preferują drapać powierzchnie umieszczone pionowo, zatem proponujemy zacząć od drapaka w formie słupka obwiniętego sizalowym sznurem. Są również drapaki w formie płytki do przymocowania do ściany, ale ich stabilność niestety jest kiepska. Wybierając drapak weź pod uwagę rozmiar swojego kota - powinien on móc wygodnie naciągnąć się na drapaku. Jeżeli masz małego kociaka, to od razu kup drapak jak dla dorosłego kota, w przeciwnym wypadku za kilka miesięcy konieczny będzie kolejny zakup.
Reklama
3
Drapak ustaw w miejscu, do którego kot ma łatwy dostęp. Jeżeli już upatrzył sobie jakiś mebel do drapania, to postaw drapak obok niego. Gdy kot zacznie drapać mebel szybko przenieś go do drapaka i oprzyj mu o niego łapy. Kot powinien chętnie zacząć drapać, wówczas należy okazać wielki entuzjazm i chwalić zwierzaka, a gdy skończy to pogłaskać. Można też poczęstować smakołykiem.
4
Jeżeli kot wykazuje nikłe zainteresowanie drapakiem możesz zaopatrzyć się w sklepie zoologicznym w spray o zapachu kocimiętki i spryskać nim drapak, w górnej części. Kocimiętka nie na wszystkie koty działa, ale niektóre nie potrafią się jej oprzeć.
5
Jeżeli konsekwentnie będziesz przenosić kota do drapaka to po kilku, kilkunastu lub w ostateczności kilkudziesięciu razach (zależnie od osobnika) załapie, co chcesz mu przekazać. A twoje meble odetchną z ulgą :)

Komentarze

adotka5
09:48 20.08.2013
Dobry komentarz! 7993
A, można samemu zrobić drapak? czekam na odpowiedz, jeśli tak to jak?
kociak1234421
20:47 27.11.2012
Dobry komentarz! 8716
superowe mój kotek nazywa się lucky i trzeba mu kupić drapak............................dodajcie swoje komentarze!!!!
coccinella8
02:11 12.02.2012
Dobry komentarz! 9107
tego wlasnie szukalam... Wojtek bezlitosnie drapie mi moj antyczny fotel-fakt ze mam zmienic tapicerke ale co bedzie jak zmienie, jutro biore sie za robienie drapaka dla Wojtka-brawo...pozdrawiam coccinella8

Twój komentarz