Jak sprawdzić konfigurację sprzętową komputera?

Z pewnością każdy użytkownik komputera może stanąć przed koniecznością zidentyfikowania jednego lub kilku podzespołów w swoim komputerze (np. podczas poszukiwania sterowników) - prezentujemy więc sposób na rozwiązanie tego problemu.
1
Jeśli korzystasz z systemu Windows, możesz posłużyć się wieloma różnymi narzędziami do sprawdzania i prezentowania konfiguracji sprzętowej Twojego komputera. Godne polecenia są takie narzędzia jak Everest (Home Edition jest darmową wersją tego programu) oraz CPU-Z. Natomiast najszybszą metodą aby poznać podstawowe informacje na temat konfiguracji komputera jest kliknięcie prawym przyciskiem myszki na ikonę Komputer (lub Mój komputer - w zależności od wersji systemu) i wybranie opcji Właściwości. Pojawi się wówczas ekran, gdzie wyświetlona będzie ilość pamięci, wersja systemu i rodzaj procesora.
2
Dla systemu Linux również dostępny jest szereg narzędzi informujących o konfiguracji sprzętowej komputera, proponujemy skorzystać z programu Sysinfo dostępnego w praktycznie każdej popularnej dystrybucji tego systemu operacyjnego zawierającej powłokę graficzną.
Reklama
3
Jeśli korzystasz z Linuxa wyłącznie w trybie tekstowym, możesz użyć narzędzia o nazwie lshw, najlepiej z parametrem -short - otrzymasz dzięki temu krótki konspekt konfiguracji swojego komputera.
4
Jeśli z różnych względów nie pasują Ci powyższe propozycje (używasz innego systemu operacyjnego, bądź Twój obecny nie daje się uruchomić), skorzystaj z narzędzi uruchamianych bezpośrednio z płyty CD - w tym celu ściągnij z internetu i wypal na płytę pakiet o nazwie Hiren's Boot CD, a następnie uruchom komputer za jego pomocą. Masz wtedy do dyspozycji kilkanaście narzędzi identyfikujących sprzęt, polecamy HWiNFO lub Navratil Software System Information.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz