Jak wyłączyć programy uruchamiane przy starcie systemu Windows?

Podczas normalnego używania systemu Windows, prędzej czy później na liście automatycznie uruchamianych podczas startu programów pojawią się nowe pozycje. Listę obecnie uruchomionych programów możesz sprawdzić np. za pomocą Menedżera Zadań lub przyglądając się ikonom w Zasobniku systemowym. Część z nich jest niezbędna lub przydatna, część jednak z pewnością nie jest potrzebna i można bez żadnego problemu z nich zrezygnować, przyśpieszając zarazem czas uruchamiania systemu oraz zmniejszenie rozmiaru wykorzystywanej pamięci RAM. Jak usunąć te programy? Postępuj według opisanych poniżej kroków:
1
W zależności od posiadanej wersji systemu Windows kliknij menu Start -> Programy -> Autostart lub Start -> Wszystkie programy -> Autostart, a następnie usuń wyświetlone w tym podmenu pozycje. Możesz dla bezpieczeństwa przenieść je w dowolne inne miejsce, np. na pulpit.
2
Kliknij Start -> Uruchom, wpisz "regedit" i naciśnij Enter. Uruchomi Ci się program Edytor rejestru. Przez kilka sekund potrwa wyszukiwanie, w lewej kolumnie powinien znaleźć się podświetlony klucz RunOnce wyżej lub niżej niego będą klucze Run lub RunOnceEx (jeśli nazwa klucza będzie inna - dłuższa, nie usuwaj żadnych wpisów!). Kliknij każdy z występujących kluczy, w oknie z prawej wyświetli się lista programów uruchamianych automatycznie przy starcie systemu. Kliknij wybrane pozycje, naciśnij klawisz Del i potwierdź zamiar usunięcia klawiszem Enter
Reklama
3
Pierwszą czynnością powinno być wykonanie pełnej kopii rejestru systemowego, w tym celu z menu Plik wybierz opcję Eksportuj. W okienku dialogowym wpisz nazwę kopii rejestru i kliknij Zapisz. Kopia gotowa, pora przejść do usuwania programów.
4
Wybierz z menu Edycja opcję Znajdź lub naciśnij klawisze CTRL+F. Odznacz pola Wartości i Dane, a w polu Znajdź wpisz RunOnce, a następnie naciśnij Enter.
5
Przez kilka sekund potrwa wyszukiwanie, w lewej kolumnie powinien znaleźć się podświetlony klucz RunOnce wyżej lub niżej niego będą klucze Run lub RunOnceEx (jeśli nazwa klucza będzie inna - dłuższa, nie usuwaj żadnych wpisów!). Kliknij każdy z występujących kluczy, w oknie z prawej wyświetli się lista programów uruchamianych automatycznie przy starcie systemu. Kliknij wybrane pozycje, naciśnij klawisz Del i potwierdź zamiar usunięcia klawiszem Enter. Oczywiście programy i aplikacje, które mają być uruchamiane automatycznie, możesz pozostawić na liście.
6
Naciśnij klawisz F3 aby wyszukać kolejne klucze o nazwie RunOnceEx. Następnie powtarzaj czynności opisane w kroku 5. Powtarzaj wyszukiwanie kluczy aż do uzyskania komunikatu o treści Wyszukiwanie w rejestrze zakończone
7
Uruchom ponownie system, czas startu Windows powinien znacząco się skrócić.
8
Pamiętaj, że usunięcie programu lub aplikacji z listy automatycznego uruchamiania nie spowoduje wykasowania żadnych jego plików, ani odinstalowania samego programu. Będzie on w dalszym ciągu w pełni funkcjonalny i będziesz mógł w każdej chwili normalnie z niego korzystać.

Komentarze

sassassa
12:53 10.01.2014
Dobry komentarz! 7602
Jeżeli zawartość folderu Autostart nie umożliwia identyfikacji wszystkich narzędzi uruchamianych automatycznie, odpowiedź można niemal zawsze odnaleźć w Rejestrze
gość
15:55 03.07.2012
Dobry komentarz! 8961
a nie prościej uruchomić "msconfig"?? Po co nieświadomemu użytkownikowi dłubać w rejestrze?

Twój komentarz