Zanim podejmiesz próby zwalczania kataru, musisz poznać pewne ludowe powiedzenie. Brzmi ono: "Katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni.". Krótko mówiąc - kataru nie da się szybko wyleczyć, można jedynie łagodzić jego nieprzyjemne objawy. Mowa tutaj o przypadłości będącej rezultatem infekcji, jeśli cierpisz na katar o podłożu alergicznym, zastosuj po prostu lek przeciwhistaminowy, np. Xyzal lub Zyrtec.
1
Jeśli już dopadł Cię katar, staraj się jak najczęściej wydmuchiwać nos. Powstrzymywanie wydzieliny jest posunięciem szkodliwym, bowiem w ten sposób zatrzymujesz w organizmie spore ilości wirusów odpowiedzialnych za wywołanie nieżytu błon śluzowych nosa.
2
Staraj się regularnie przyjmować dawki witaminy C, najlepiej w postaci tabletek o przyśpieszonym uwalnianiu (pamiętaj o skrupulatnym przestrzeganiu dawkowania - nie przekraczaj zawartych w ulotce zaleceń!). Witamina C działa zbawiennie przy wszelkiego rodzaju przeziębieniach wpływając na podniesienie naturalnej odporności organizmu, a więc również zwalczaniu wirusów odpowiedzialnych za katar.
3
Jeśli musisz na pewien czas powstrzymać objawy kataru, np. przed ważnym spotkaniem, zastosuj krople do nosa na bazie nafazoliny lub ksylometazoliny - np. Nasivin, Xylorhin lub Otrivin. Działają one miejscowo powodując zmniejszenie obrzęku jamy nosowej, przez co objawy kataru będą mniej uciążliwe. Leków tych nie można jednak stosować przez dłuższy czas, przekraczający dwa-trzy dni, bowiem mogą spowodować nawrót choroby w postaci wtórnego nieżytu błon śluzowych nosa.
4
W zaciszu domowym możesz przeprowadzić szereg zabiegów pozwalających na udrożnienie nosa i osłabienie dolegliwości związanych z katarem. Możesz zaaplikować sobie inhalację z soli oraz olejków eterycznych. Zagotuj wodę z solą w niskim garnku o dużej średnicy, nachyl się nad nim i następnie intensywnie wdychaj gorącą parę przez nos. Zabieg ten znakomicie wpływa na udrożnienie jamy nosowej i ułatwia oddychanie. Równie skuteczny w niektórych przypadkach może być gorący okład na nasadę nosa oraz picie gorącej herbaty z miodem lub malinami w dużych ilościach.
5
Jeśli cierpisz na ból zatok związany z katarem, możesz zastosować bardzo starą i sprawdzoną metodę - rozkrój cebulę na ćwiartki i włóż sobie po jednym kawałku do każdej z dziurek nosa. Przygotuj czystą chusteczkę, po upływie około godziny ból zatok minie, a oddychanie przez nos przestanie sprawiać problem. Zabieg ten można powtarzać dowolnie często, jest bowiem całkowicie nieszkodliwy.
6
Szybką metodą na odetkanie zatkanego w trakcie kataru nosa jest zrobienie 10 pompek na bezdechu. Sposób wydaje się dziwny, ale działa.
Data ostatniej modyfikacji: 23.12.2012 18:39:09
Komentarze