Jak wyjąć kleszcza?

Kleszcz to bardzo nieprzyjemny i czasami niebezpieczny pasożyt, bowiem w większości przypadków jest nosicielem dosyć groźnej choroby wielonarządowej, jaką jest borelioza. Podstawowa zasada przy ukąszeniu kleszcza to jak najszybsze jego usunięcie – im prędzej się go pozbędziesz, tym mniej bakterii wywołujących boreliozę przedostanie się do Twojego organizmu.

Co będzie potrzebne?

• Pęsetę lub przyrząd do usuwania kleszczy dostępny w aptekach.
• Waciki.
• Alkohol lub środek do dezynfekcji.
• Opcjonalnie opatrunek.
1
Mając przygotowane powyższe przybory, zajmij się samym kleszczem. Przede wszystkim – uważaj, aby go nie ścisnąć i nie rozerwać jego ciała. Jest to podstawowy błąd popełniany przy usuwaniu kleszcza, bowiem w ten sposób zawartość jego ciała (a więc i bakterie boreliozy) przedostaje się w komplecie do Twojego organizmu. Nie wolno też smarować go tłuszczem, bowiem efekt jest podobny – kleszcz zacznie się dusić i wymiotować, oczywiście do Twojego krwiobiegu.
2
Zdezynfekuj pęsetę, palce dłoni oraz delikatnie okolice ukąszenia.
Reklama
3
Ściśnij mocno palcami skórę poniżej miejsca ukąszenia.
4
Złap pęsetą skórę wokół rany, tak aby kleszcz znajdował się po zewnętrznej stronie pęsety.
5
Zdecydowanym ruchem szarpnij pęsetę do góry, ciało kleszcza powinno się oderwać od rany.
6
Przyjrzyj się uważnie wnętrzu ukąszonego miejsca, czy nie pozostały w nim fragmenty kleszcza, jak np. głowa lub szczypce. Jeśli tak, będziesz musiał udać się do punktu pierwszej pomocy, bowiem ich usunięcie wymaga fachowych przyrządów i umiejętności.
7
Jeśli rana jest czysta, zdezynfekuj ją dokładnie i w razie potrzeby załóż opatrunek.
8
Obserwuj ranę przez około tygodnia, jeśli spostrzeżesz niepokojące objawy typu ból i zaczerwienienie, udaj się do lekarza i poinformuj go o przebytym ukąszeniu przez kleszcza. Borelioza we wczesnym stadium jest znacznie prostsza do wyleczenia niż w pełni rozwinięta.

Komentarze

Barbara Petasz
14:01 28.10.2012
Dobry komentarz! 9410
Dzien dobry b. dziekuje Panstwu za bardzo praktyczne Porady Lekarskie z Powazaniem i Naleznym Uznaniem barbara Petasz
dsddsdsd
17:00 16.09.2012
Dobry komentarz! 9442
Bzdura. Nie można kleszcza wykręcać. Łapiesz pęsetą jak najbliżej skóry, a następnie wyjmujesz.
analityczka
16:56 07.07.2012
Dobry komentarz! 9443
"Złap pęsetą skórę wokół rany, tak aby kleszcz znajdował się po zewnętrznej stronie pęsety". Mam łapać skórę, a potem szarpać ja ku górze? A co to jest zewnętrzna strona pęsety? Niec, kurrczę, nie rozumiem. Do Wujka (Jakuba Wójka?): jak możnka wykonać kilka obrotów pęsetą bez puszczania kleszcza?
Wójek dobra rada
18:06 03.06.2012
Dobry komentarz! 9409
błąd! kleszcza łapiemy pesetą,nie za mocno żeby go za bardzo nie ścisnąć,następnie kręcimy(wykręcamy) kleszcza ruchem przeciwnym do ruchu wskazówek w zegarze.po kilku obrotach kleszcz odczepi się od naszej skóry.jeśli wszystko zrobisz tak jak napisałem kleszcz w całości wyjdzie.następnie zdezynfekuj ranę.PS. jeśli masz blisko aptekę możesz kupić środek zamrażający,który podobno też jest bardzo skuteczny.

Twój komentarz