Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Stanowi aż 20% wszystkich nowych zachorowań w naszym kraju. Szacuje się, iż co czternasta Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Każdego roku odnotowuje się kilkanaście tysięcy przypadków nowych zachorowań i około 5 tysięcy zgonów z jego powodu. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, iż właściwe i możliwie wczesne wykrywanie raka piersi daje szanse na zupełne wyleczenie! By obniżyć te bezwzględne statystyki, każda po 25 roku życia powinna raz w miesiącu (najlepiej około 10 dnia cyklu) wykonać samobadanie piersi według schematu podanego poniżej.
1
Przed przystąpieniem do właściwej części badania należy rozebrać się do pasa i stanąć naprzeciw lustra. Badanie rozpoczyna się od symetrycznego oglądania sutków. Uwagę badającej powinny zwrócić zmiany w wyglądzie piersi, ich kształcie i wielkości. Powinna się również przyjrzeć kolorowi skóry piersi, kolorowi brodawek, a także ewentualnym zmianom skórnym, wszelkim wgłębieniom i wciągnięciom skóry.
2
Kolejnym etapem badania jest obejrzenie piersi z profilu oraz w trakcie pochylania się. Dla zwiększenia precyzji badania, na tym etapie wskazane jest ustawienie dodatkowego źródła światła, na przykład w postaci lampki po stronie badanej piersi. Po przygotowaniu odpowiedniego oświetlenia należy spleść ręce z tyłu głowy i odwrócić się tak, by zobaczyć biust z jednego, a potem z drugiego profilu. Następnie należy ułożyć dłonie na biodrach w celu napięcia mięśni klatki piersiowej i pochylić się ku przodowi. W obu pozycjach zwracamy uwagę na wszelkie zagłębienia, pofałdowania skóry, zmiany w kształcie piersi i wyciągnięcia brodawek.
3
Po dokładnym obejrzeniu piersi, należy przejść do badania palpacyjnego, które powinno mieć miejsce w pozycji leżącej. Rozpoczynając badanie należy położyć się wygodnie na plecach i podłożyć jedną rękę pod głowę. Następnie drugą dłonią delikatnie uciskać pierś i przesuwać ją po całej powierzchni sutka. Aby badanie było przeprowadzone prawidłowo, należy małymi kolistymi ruchami (średnicy 1-2 centymetrów) przesuwać całą dłoń po powierzchni skóry.
Ze względu na częste przerzuty do węzłów chłonnych pachowych i nadobojczykowych, warto również zbadać tamtejsze okolice w poszukiwaniu łatwo wyczuwalnych zgrubień.
Taki sam schemat postępowania obowiązuje dla drugiej piersi.
4
Na sam koniec badania należy objąć oba sutki palcami i delikatnie ucisnąć. Zaobserwowany wyciek z brodawki poza okresem laktacji również jest objawem alarmowym i wymaga konsultacji z ginekologiem.
Data ostatniej modyfikacji: 14.05.2012 22:29:01
Komentarze